Olejek Bergamotowy – 10 ml – Etja
Producent | Etja |
Pojemność | 10 ml |
Olejek łagodzi napięcia nerwowe, stres, emocje, stany depresji i melancholii. Ogranicza aktywność wirusa opryszczki.
-
Bezpieczne zakupyDobre zabezpieczenie produktów, SSL, RODO
-
Wiele opcji wysyłkiPoczta Polska, DPD, Paczkomaty, Paczka w Ruchu
-
Pomoc w wyborzePotrzebujesz porady? Chętnie doradzimy!
Producent | Etja |
Pojemność | 10 ml |
Opis
Olejek bergamotowy ma świeży cytrusowy zapach. Łagodzi napięcia nerwowe i stres. Poprawia nastrój przy apatii, depresji i melancholii. Jego aromat orzeźwia i pobudza umysł do pracy.
Olejek bergamotowy sprawdza się w leczeniu infekcji. Przyspiesza gojenie ran i ogranicza aktywność wirusa opryszczki. Pomaga usunąć trądzik, łojotok, liszaje, wrzody i inne stany zapalne skóry. Niweluje nieprzyjemny zapach skóry oraz z ust. Zalecany w leczeniu stanów zapalnych gardła.
Olejek jest światłoczuły, dlatego nie należy go stosować podczas wystawiania skóry na promienie słoneczne.
Roślina
Pomarańcza bergamota, zwana też drzewem bergamotowym, należy do rodziny rutowatych i uprawiana jest w rejonie Morza Śródziemnego i w Ameryce Południowej. Drzewko jest małe (osiąga do 4,5 metra wysokości) i ma długie owalne liście z białymi kwiatami.
Olejek Bergamotowy uzyskuje się głównie z owoców drzewa bergamotowego poprzez wyciskanie skórek owoców. Jednak znaczne ilości olejku eterycznego posiadają także młode pędy, liście i kwiaty. Olejek bergamotowy zawiera linalool, nerol, turpineol, octan linalylu, bergapten, dipenten, limonen, terpenoidy, dipenten, farnezol, cytral i beta-pinen. Olejek bergamotowy stosowany do aromatyzowania herbaty Earl Grey.
Działanie
- antydepresyjne
- antyseptyczne
- czerwiopędne
- dezodorujące
- gojące, leczące rany
- kojące
- odstraszające owady
- odświeżające
- owadobójcze
- pobudzające trawienie
- poprawiające samopoczucie
- antystresowe
- przeciwbólowy
- przeciwgorączkowe
- przeciwskurczowe
- regulujące pracę żołądka
- tonizujące
- uspokajające
- wiatropędne
- wykrztuśne
Wpływ na zdrowie
Skóra
- ma dobroczynny wpływ na schorzenia skóry o podłożu stresowym
- wspomaga leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy, świerzbu, ropnych żylaków, ran, opryszczki, łojotoku skóry.
- podczas bezpośredniej ekspozycji słonecznej na posmarowanej olejkiem skórze mogą pojawić się ciemne plamy pigmentowe
- użyty w dużym stężeniu może podrażnić wrażliwą skórę dla której stosowany z umiarem jest dobroczynny.
Włosy
- zmniejsza łojotok skóry głowy - wskazany jako dodatek do szamponów i płukanek do włosów przetłuszczających się
Ciało
- zalecany do zwalczania infekcji jamy ustnej
- leczy zapalenia pęcherza i zakażenia w obrębie układu moczowego
- zmniejsza stany zapalne pochwy i zewnętrznych organów płciowych
- pomocny w przypadku hemoroidów
- ogranicza aktywność zarówno wirusa opryszczki jak i wirusa półpaśca sprawcy ospy wietrznej i półpaśca
Drogi oddechowe
- sprawdza się przy infekcjach układu oddechowego i problemach z oddychaniem
- zapalenie oskrzeli (bronchit) w mieszance z olejkiem cytrynowym
Układ trawienny
- reguluje łaknienie
- pomaga pozbyć się bolesnych niestrawności ze zgagą i wymiotami
- usuwa wzdęcia i kolki
Psychika/samopoczucie
- tonizuje układ nerwowy i reguluje emocje
- zapach pobudza umysł do pracy
- odsuwa lęki, depresję i żal
- orzeźwia i odświeża, rozjaśnia umysł
- bywa pomocny przy wyczerpaniu z powodu nieustającego stresu
- pomaga dojść do siebie po chorobie psychicznej i fizycznej
Inne
- odstrasza owady
Sposób stosowania
- Zły zapach skóry, pocenie się: Kąpiel - 10 kropli olejku bergamotowego 5 kropli olejku Lawendowego. Moczenie stóp - 3 krople olejku bergamotowy dwie krople olejku Lawendowego olejek wkropić do wanny lub miski. Kąpiele czy moczenia stosować codziennie przez 10 dni. Profilaktycznie co najmniej 2 razy w tygodniu
- Łuszczyca: Kąpiel - 4 krople olejku bergamotowego, 3 krople olejku Lawendowego, 3 krople olejku rumianku rzymskiego. Kąpiele stosować w miarę potrzeby nie częściej niż raz dziennie. Oliwka do nacierania: 2 krople olejku bergamotowego, 1 kropla olejku Lawendowego, 1 kropla olejku rumianku Rzymskiego. Nacierać w miarę potrzeby.
- Łojotok skóry głowy, włosy przetłuszczające się - płucz włosy i skórę głowy wodą z olejkiem bergamotowym lub wykonaj szampon dodając do 100 ml bezzapachowego szamponu dla dzieci 20 kropli olejku eterycznego. Taki szampon należy zużyć w ciągu 3 miesięcy.
- Zapalenia pęcherza, zakażenia w obrębie układu moczowego i moczowo-płciowego - w połączeniu z rumianem szlachetnym stosuj w formie kompresu lub miejscowej płukanki. Kompres: watę, gazę lub ręcznik nasącz roztworem olejku w wodzie o proporcjach 5 kropli olejku bergamotowego na pół szklanki ciepłej wody (ok 100 ml). Trzymaj kompres kilkanaście minut lub do ustąpienia objawów.
- Niestrawności, zgaga, wymioty, wzdęcia i kolki - wymieszaj 2 krople olejku bergamotowego i 2 krople olejku rumiankowego i 1 kroplę olejku z kopru włoskiego, kminkowego lub z mięty pieprzowej. Rozpuść mieszankę w 1 łyżce stołowej oleju bazowego (np. z pestek winogron). 2 - 3 razy dziennie delikatnie masuj okolice żołądka i brzucha powoli zataczając koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtarzaj codziennie do ustąpienia objawów.
- Hemoroidy - zastosuj kompres: watę, gazę lub ręcznik nasącz roztworem olejku bergamotowego w wodzie w proporcjach 5 kropli olejku na pół szklanki ciepłej wody (ok 100 ml). Trzymaj kompres do pół godziny, stosuj codziennie przez 4 tygodnie.
- Opryszczka na ustach - zmieszaj 1 kroplę olejku bergamotowego z 1 kroplą oleju bazowego i przy pomocy patyczka do uszu przyłóż punktowo bezpośrednio na opryszczkę. Nie oblizuj warg i uważaj podczas picia, aby nie zwilżyć warg po zabiegu.
- Infekcje układu oddechowego, zapalenie oskrzeli, problemy z oddychaniem, ospa wietrzna - stosuj inhalację i aromatyzację powietrza. Przygotuj mieszankę: 2 krople olejku bergamotowego, 2 krople olejku cytrynowego, 2 krople olejku eukaliptusowego. Inhalacja: Dodaj 5 kropli olejku do miski z wrzątkiem. Nachyl się nad roztworem okrywając głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez 10 minut. Powtarzaj codziennie, nawet 2 razy dziennie. W przypadku przewlekłych problemów z oddychaniem wskazane jest także korzystanie z sauny z użyciem powyższej mieszanki.
- Chwiejność emocjonalna, lęki, przygnębienie, depresja - 5 kropli olejku z drzewa różanego, 4 krople olejku bergamotowego, 1 kropla olejku z szałwii muszkatołowej. Stosuj w kominku zapachowym 2 razy dziennie lub co drugi dzień do wieczornej kąpieli. Kąpiel: Wannę napełnij wodą o temperaturze nie wyższej niż 36 stopni Celsjusza do ⅓ objętości. Wlej mieszankę do wanny i rozprowadź na powierzchni wody.
- Znużenie, zmęczenie pracą umysłową - 5 kropli olejku neroli, 3 krople olejku bergamotowego, 2 krople olejku rozmarynowego. Stosuj w kominku aromaterapeutycznym w razie potrzeby, ale nie częściej niż 2 razy dziennie.
- Długotrwały stres, napięcie nerwowe - 5 kropli olejku Lawendowego 3 krople olejku bergamotowego, 2 krople olejku pomarańczowego, 1 kropla olejku miętowego. Stosuj w kominku aromaterapeutycznym raz dziennie w ciągu dnia lub dodaj mieszankę do wieczornej kąpieli. W stanach przewlekłych stosuj dodatkowo do masażu całego ciała raz w tygodniu. W tym celu 5 kropli olejku bergamotowego dodaj do 12 kropli bezwonnego oleju bazowego do masażu.
- Odstraszanie owadów, nawanianie pomieszczenia - Olejek bergamotowy dezynfekuje, odstrasza owady i pozostawia świeży zapach cytrusów. Wlej 5 kropli do wody w miseczce kominka aromaterapeutycznego i zapal świeczkę. Stosuj raz dziennie w zależności od potrzeb.
- Brak apetytu - stosuj jak wyżej.
- Trądzik, egzema, łuszczyca, świerzb, ropne żylaki, opryszczka, łojotok skóry - 2 krople olejku bergamotowego, 2 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 krople olejku lawendowego, 2 krople olejku paczulowego. Stosuj do przemywania zainfekowanych miejsc przy pomocy toniku niskoalkoholowego 2 razy dziennie. Możesz także stosować do kompresów wieczorem przed snem. Okład z letniej wody trzymaj na skórze przez kilkanaście minut.
Z czym łączyć
Olejek cyprysowy, cytrynowy, eukaliptusowy, geraniowy, jałowcowy, jaśminowy, lawendowy, majerankowy, mandarynkowy, neroli, paczulowy, rumian szlachetny (rzymski), różany, ylang-ylang.
Uwaga!
Nie stosuj kąpieli, masaży ani kosmetyków z dodatkiem olejku bergamotowy bezpośrednio przed wystawieniem skóry na działanie promieni UV (słońce solarium), ponieważ olejek ten jest fotouczulający i może dojść do poparzenia skóry.
Nie stosować wewnętrznie (doustnie).
Przechowywanie
Przechowywać w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Ciekawostki
Nazwa pochodzi od włoskiego miasta Bergamo, gdzie uprawiano to drzewko pomarańczowe.
Wedle legendy to Krzysztof Kolumb sprowadził je do Hiszpanii i Włoch z Wysp Kanaryjskich. Bergamota nadaje charakterystyczną woń herbacie Earl Gray (ale próby zrobienia takiej mieszanki sposobem domowym nie są wskazane).
Olejek bergamotowy jest częstym składnikiem wód kolońskich.
Popularne produkty z kategorii Olejki eteryczne:
- 1. Olejek Lawendowy – 10 ml – Etja
- 2. Olejek Eukaliptusowy – 10 ml – Etja
- 3. Olejek z Drzewa Herbacianego – 10 ml – Etja
- 4. Olejek Pomarańczowy – 10 ml – Etja
- 5. Olejek Cytrynowy – 10 ml – Etja
- 6. Olejek Rozmarynowy – 10 ml – Etja
- 7. Olejek Ylang-Ylang – 10 ml – Etja
- 8. Olejek Bergamotowy – 10 ml – Etja
- 9. Olejek Goździkowy – 10 ml – Etja
- 10. Olejek Miętowy – 10 ml – Etja
Popularne produkty marki Etja:
- 1. Olejek ze słodkich migdałów
- 2. Olejek Lawendowy
- 3. Olejek marchwiowy
- 4. Olejek z Nasion Malin
- 5. Olejek Awokado
- 6. Olejek z Drzewa Herbacianego
- 7. Olejek Pomarańczowy
- 8. Olejek Eukaliptusowy
- 9. Olejek Makadamia
- 10. Olejek arganowy
- 11. Olejek Ylang-Ylang
- 12. Olejek Perilla z Pachnotki
- 13. Olejek Cytrynowy
- 14. Olejek Bergamotowy
- 15. Olejek Rozmarynowy
- 16. Olejek Geraniowy
Tylko Klienci, którzy kupili ten produkt mogą dodać do niego opinię.