Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Dostawa gratis od 180 zł
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kategorie blog

Yankee Candle

Olejki do masażu - jaki wybrać?

Olejki do masażu - jaki wybrać?

Olejki do masażu sprawiają, że masaż jest jeszcze bardziej skuteczny. Wzbogacone o aromaterapię zwiększają jego lecznicze działanie i dają przyjemność. Jak wybrać olejek do masażu oraz jak zrobić swoją kompozycję zapachową, przeczytasz poniżej.

Masaż to zabieg, który ma zbawienny wpływ na ludzki organizm nie tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich technik i chwytów, ale także dzięki użytym olejkom. Dobór olejku do masażu uzależniony jest przede wszystkim od celu, jaki chcemy uzyskać. Innego olejku użyjemy bowiem do masażu relaksacyjnego, a innego do antycellulitowego.

Skład olejków do masażu

Na rynku istnieją zarówno gotowe olejki do masażu, jak i półprodukty, z których sami możemy wykonać mieszanki, w zależności od potrzeb i preferencji. W skład olejku do masażu wchodzi zawsze podstawowy olej roślinny stanowiący bazę. Do niego możemy dodać inny olej roślinny lub olejek aromaterapeutyczny.

Oleje bazowe

Olej bazowy, zwany też olejem nośnikowym lub podstawowym, to wysokiej jakości olej roślinny, w którym rozpuszcza się pozostałe olejki użyte do masażu. Najlepsze oleje bazowe uzyskiwane są metodą tłoczenia na zimno z oleistej części rośliny -  najczęściej z nasion, orzechów, pestek, owoców lub kwiatów. Tłoczenie na zimno pozwala zachować w oleju największą ilość substancji odżywczych, jakie zawiera dana roślina. Do oleju bazowego można dodać drugi olej roślinny, bogaty w inne składniki odżywcze, albo olejek eteryczny. Dzięki temu niewielką ilość olejku eterycznego można rozprowadzić po sporej powierzchni ciała.

Rodzaje olejków bazowych:

 

1. Olej ze słodkich migdałów - HIT Sprzedaży - SPRAWDŹ!

Olejek ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów jest bogaty w proteiny oraz witaminy A, B1, B2, B6 i D. Odpowiedni dla skóry suchej i dojrzałej, gdyż zawiera kwasy tłuszczowe oleinowy i linolowy, które hamują utratę wody z naskórka i regulują czynność gruczołów łojowych. Dobrze się wchłania i zmiękcza skórę, dlatego jest idealny do masażu spękanych stóp i dłoni. Sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych skóry, podrażnień, egzemy i łuszczycy. Olej ze słodkich migdałów jest bardzo łagodny, dzięki czemu może być stosowany u dzieci oraz osób z wrażliwa skórą. Nie nadaje się do masażu osób uczulonych na orzechy

 

2. Olej z awokado - HIT Sprzedaży - SPRAWDŹ!

Olejek avokado

Olej z awokado jest mocno natłuszczający, przez co bardzo dobrze odżywia skórę i zapobiega jej wysychaniu. Wskazany dla suchej i starzejącej się skóry. Zawiera witaminy A, B i D, które hamują oznaki starzenia. Działa antyalergicznie, przeciwzapalnie i łagodząco. Odpowiedni dla osób z uczuleniem na pszenicę. Oleju z awokado najlepiej używać w 5-cio lub 10% roztworze z innym olejem bazowym. Po rozcieńczeniu olej awokado jest dobry na problemy skórne. Pomaga w leczeniu egzemy i łuszczycy.  

 

3. Olej jojoba - HIT Sprzedaży - SPRAWDŹ!

Olejek jojoba

Olej jojoba można stosować do każdego rodzaju skóry. Działa odżywczo, zmiękczająco i natłuszczająco. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E i F oraz fitosterole. Zawiera skwalen występujący w płaszczu lipidowym skóry, dzięki czemu zapobiega nadmiernej utracie wody. Olej jojoba ma właściwości antybakteryjne i regulujące wydzielanie sebum, dlatego jest wskazany dla osób z trądzikiem na twarzy i plecach. Odpowiedni także dla skóry wrażliwej ze skłonnościami do alergii. Może być stosowany przy wypryskach dziecięcych i w usuwaniu ciemieniuchy. Skuteczny w leczeniu suchych egzem. Bardzo szybko się wchłania, dlatego najlepiej używać go w 10%  mieszance z innym olejem nośnikowym. Jest odporny na wysokie temperatury i bardzo trwały.

 

4. Olej z pestek moreli

Olejek z pestek moreli

Olej z pestek moreli jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B, i E. Dzięki zawartości witaminy E, ma długą przydatność po otwarciu. Łatwo się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Zapobiega wysychaniu skóry i pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry, a szczególnie do skóry suchej, dojrzałej i wrażliwej. Może być stosowany u osób uczulonych na orzechy.



5. Olej z pestek brzoskwini

Olejek z pestek brzoskwini

Olej z pestek brzoskwini zawiera dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwas omega-6 i omega-9 oraz witaminy A i E. Dobrze absorbowany przez skórę, wyjątkowo odżywczy i odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, także wrażliwej skóry dzieci. Olej z pestek brzoskwini jest lekki, dlatego sprawdza się do masażu twarzy. Zmiękcza naskórek, poprawia kondycję zmęczonej cery oraz delikatnie ściąga rozszerzone pory.



6. Olej z pestek winogron

Olejek z pestek winogron

Olej z pestek winogron to bardzo czysty i wyjątkowo lekki olej. Jest niezwykle bogaty (ok 90%) w kwasy tłuszczowe wielonienasycone, witaminę E, flawonoidy, minerały, lecytynę oraz witaminy A i B6. Łatwo się wchłania i nie pozostawia skóry tłustej. Działa lekko ściągająco, dzięki czemu pomaga w leczeniu trądziku. Jest zalecany dla cery tłustej i mieszanej. Nie zatyka porów. Dodaje skórze elastyczności i sprężystości. Zmniejsza zmarszczki i opuchliznę. Olej z pestek winogron zalecany jest do masażu osób z żylakami i pajączkami.



7. Olej z kiełków pszenicy

Olejek z kiełków pszenicy

Olej z kiełków pszenicy jest bogaty w witaminy A, B, E i D oraz proteiny i nienasycone kwasy tłuszczowe. Poprawia napięcie skóry oraz pomaga usunąć blizny i niedoskonałości. Sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna. Do masażu używa się go najczęściej w roztworze 10% z innymi bogatszym olejem nośnikowym ochronnym dla skóry. Ze względu na intensywny zapach nie jest wykorzystywany w mieszankach z olejkami eterycznymi. Nie należy stosować tego olejku u osób z alergią na pszenicę.



8. Olej z pestek dyni

Olejek z pestek dyni

Olej z pestek dyni jest bogaty w witaminy A, C, E i K, B1, B2, B6 i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (ok 80%). Zawiera potas, który rozjaśnia przebarwienia oraz beta-karoten, który pomaga wyrównać koloryt skóry. Zwiększa elastyczność skóry, dzięki czemu zapobiega powstawaniu rozstępów i pomaga pozbyć się blizn. Odpowiedni do masażu każdego rodzaju skóry, szczególnie dojrzałej. Do masażu najlepiej użyć go z innymi olejem nośnikowym w roztworze 20%, jeśli zależy nam na rozświetleniu skóry albo 40%, jeśli efektem masażu ma być uelastycznienie skóry.

 

9. Olej arganowy

Olejek arganowy

Olej arganowy uzyskiwany z orzechów drzewa arganowego jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (ok. 80%) takie jak linolowy i oleinowy. Zawiera znaczne ilości witaminy E. W składzie olejku arganowego znajdziemy karoteny i polifenole o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwrodnikowym oraz sterole regenerujące naskórek, a także butyrospermol pielęgnujący skórę przed i po opalaniu. Olej arganowy jest idealny dla skóry wrażliwej, suchej i trądzikowej. Pomaga w leczeniu chorób skórnych, działa przeciwzapalnie i kojąco na podrażnioną skórę. Chroni przed utratą wody, ujędrnia i uelastycznia skórę. Spowalnia procesy starzenia się skóry i opóźnia pojawianie się pierwszych zmarszczek. Olej arganowy ma lekko pomarańczowy kolor i specyficzny gorzkawo-orzechowy zapach, przez co nie nadaje się jako olej bazowy do mieszanek z olejkami eterycznymi.

 

10. Olej z wiesiołka

Olejek z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest bogaty w witaminę E oraz kwasy omega-6, szczególnie kwas gamma linolenowy (GLA). Dzięki temu doskonale chroni skórę przed utratą wody oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, odmładza i uelastycznia. Ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Łagodzi swędzenia i wspomaga regenerację skóry. Używanie oleju z wiesiołka jest zalecane szczególnie osobom borykających się z wypryskami, trądzikiem i egzemą. Stanowi świetne uzupełnienie olejków do masażu, ze względu na swe lecznicze oraz ujędrniające właściwości.

 

11. Olej słonecznikowy

Olej z nasion słonecznika zawiera witaminy E i F oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest lekki i świetnie nadaje do masażu aromaterapeutycznego. Nie wchłania się tak szybko, jak inne oleje bazowe, więc można używać go do dłuższego masażu całego ciała. Wygładza skórę i nadaje jej delikatnego blasku. Jego wadą jest fakt, że dość szybko jełczeje, ale po dodaniu do niego witaminy E, jego przydatność się wydłuża.

 

12. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to prawdziwe “płynne złoto”, jeśli chodzi o zawartość substancji odżywczych. Bogata w fosfor, potas i żelazo a także witaminy A, D, E, C oraz witaminy z grupy B. Stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz chlorofilu. Dzięki swym właściwościom dotlenia skórę, odmładza i przyspiesza regenerację komórek. Po rozmasowaniu tworzy na skórzę warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody, zmiękcza podrażnioną skórę i chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska. Oliwa z oliwek działa lagodząco przy zmianach reumatycznych i świądzie. Wycisza stany zapalne i pomaga leczyć dolegliwości skórne. Oliwa z oliwek nie nadaje się jednak do masażu aromaterapeutycznego ze względu na swój charakterystyczny, mocny zapach.

 

13. Olej kukurydziany

Olej kukurydziany obfituje w kwasy tłuszczowe takie jak kwas linolowy (45-70%) oraz kwas olejowy (ok 20-30%) kwas palmitynowy, stearynowy, a także witaminy E, B1, C, PP, lecytynę i witaminę A. Zawartość witaminy E w oleju kukurydzianym jest dwukrotnie większa niż w oleju słonecznikowym czy oliwie z oliwek. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Hamuje proces starzenia poprzez niszczenie wolnych rodników. Zalecany do masażu kobiet w ciąży, ponieważ chroni komórki przed mutacjami. Pomaga rozjaśnić przebarwienia na skórze. Jego wadą jest to, że szybko się psuje w obecności powietrza i światła, za to stanowi świetną bazę do mieszanek z olejkami eterycznymi.

 

14. Olej sojowy

Olej sojowy jest odżywczy i dobrze wchłaniany przez skórę. Jest bogaty w witaminę E, która opóźnia procesy starzenia skóry i działa ujędrniająco. Ma właściwości antyseptyczne i ściągające, dlatego jest zalecany do masażu osób o cerze tłustej i cierpiących na trądzik.
Może być stosowany u osób z alergią na pszenicę. Osoby o wrażliwej skórze powinny wybierać tylko najczystszy i najwyższej jakości olej sojowy.


Masaż aromaterapeutyczny

Olejki eteryczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do masażu. Ich lecznicze i pielęgnacyjne właściwości czynią ten zabieg jeszcze bardziej skutecznym, a odpowiednio dobrany zapach sprawia, że masaż staje się przyjemnym rytuałem. Masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych nazywany jest masażem aromaterapeutycznym. Aby w pełni skorzystać z jego dobrodziejstw, warto przestrzegać kilku zasad:

Mieszanka

Jako środka poślizgowego do masażu aromaterapeutycznego używa się mieszanek przyrządzonych z olejków eterycznych rozpuszczonych w roślinnych olejach bazowych (nośnikowych).

Oleje bazowe

Oleje bazowe nie powinny mieć mocnego zapachu, aby nie przyćmić woni olejku eterycznego. Najlepsze oleje bazowe to olej z nasion winogron lub olej ze słodkich migdałów, a także olej słonecznikowy, olej kukurydziany oraz olej sojowy. Aby wzbogacić olej podstawowy (którego jest najwięcej w mieszance) można do niego dodać inny olej roślinny bogaty w substancje odżywcze np. olej z awokado, jojoba czy z nasion wiesiołka. Najważniejsze, żeby oleje te były świeże i bez konserwantów.

Technika masażu

Samodzielnie możemy rozcierać przygotowany roztwór olejków na odpowiednim obszarze ciała. Jest to tak zwany masaż miejscowy np. masaż kończyn w przypadku bólu mięśni lub stawów, masaż brzucha w celu poprawienia trawienia albo masaż twarzy w celach kosmetycznych. Masaż całego ciała wykonuje się zawsze w kierunku dosercowym (od kończyn do centrum ciała).

Ostrzeżenie!

Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę!



Jak zrobić swój własny olejek do masażu?

Olejek do masażu możesz wykonać samodzielnie dodając 2-5 kropli olejku eterycznego do 10 ml (1 łyżka stołowa) oleju bazowego. Roztwór najlepiej przygotować bezpośrednio przed zabiegiem. Taka ilość powinna wystarczyć na jeden masaż częściowy.

Do masażu całego ciała należy zmieszać 6 kropli olejku eterycznego z 4 łyżkami stołowymi (40 ml) oleju nośnikowego. Jeśli planujesz serię zabiegów w ciągu kilku dni, możesz zrobić więcej roztworu. Wówczas na 50 -100 ml oleju bazowego dodaj około 15 do 30 kropli olejku eterycznego lub mieszanki kilku olejków.

Roztwór przelej do ciemnej buteleczki, szczelnie zakręć i przechowuj w lodówce lub innym chłodnym miejscu. Przed każdym użyciem wstrząśnij buteleczkę, aby olejki dobrze się wymieszały. Jeśli podczas zabiegu zauważysz, że mieszanki może zabraknąć, nie dolewaj olejku eterycznego, a tylko olej bazowy.

Samodzielnie sporządzony olejek możesz przechowywać w lodówce do trzech miesięcy, a w temperaturze pokojowej maksymalnie 2 tygodnie. Nie używaj zjełczałego olejku do masażu, gdyż może powodować podrażnienia.



Jak dobrać olejek eteryczny do masażu?

Dobór olejków do masażu to kwestia bardzo indywidualna. Wybierając olejek eteryczny, którego użyjemy do zabiegu, oprócz jego właściwości, należy kierować się własnymi preferencjami i wybrać zapach, który najbardziej nam się podoba. W przeciwnym wypadku masaż nie będzie przyjemnym zabiegiem. W zależności od potrzeb proponujemy, aby wybrać:

Olejki na stres i uczucie ciągłego napięcia
Olejki o działaniu uspokajającym i relaksującym to olejek neroli, melisowy, różany, ylangowy, bergamotowy.

Olejki na rozdrażnienie i zmienność nastroju
Olejek pomarańczowy, mandarynkowy, cyprysowy, sandałowy lub geraniowy pomagają ukoić nerwy i odzyskać równowagę emocjonalną.

Olejki na apatię i ospałość
Olejki znane ze swych pobudzających i energetyzujących właściwości, to olejek z mięty pieprzowej, rozmarynowy, tymiankowy, goździkowy, hyzopowy i geraniowy.

Olejki do masażu twarzy - dla skóry przetłuszczającej się i na trądzik
Olejek cytrynowy, lawendowy, sandałowy i z drzewa herbacianego działają ściągająco, regulują pracę gruczołów łojowych i przyspieszają proces gojenia.

Olejki do masażu twarzy dla skóry suchej, delikatnej, szorstkiej, podrażnionej
Działanie łagodzące podrażnienia i kojące ma olejek rumiankowy, mirrowy i z drzewa sandałowego.

Olejek do masażu twarzy dla skóry dojrzałej i na zmarszczki
W pielęgnacji skóry dojrzałej znajdują swoje zastosowanie olejki mandarynkowy, ylang-ylang, paczulowy, cyprysowy, sandałowy, lawendowy i różany.

Olejki na przebarwienia skóry
Działanie wybielające mają olejki cytrynowy, olejek lawendowy i kadzidłowy.

Olejki na cellulit, nadwagę i rozstępy
Olejki, które pobudzają krążenie i przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w organizmie i przyspieszają wydalanie toksyn i spalanie tkanki tłuszczowej, to olejek grapefruitowy, cyprysowy, geraniowy, jałowcowy, kminkowy i paczulowy. Masaż należy wykonywać 2 razy w tygodniu najlepiej przy użyciu specjalnej rękawicy do masażu. Zabieg poprawia także napięcie skóry i ujędrnia.

Olejki na przygnębienie i depresję
Olejki o działaniu antydepresyjnym to olejek geraniowy, paczulowy i ylangowy. W przewlekłej depresji dobre efekty daje masaż wykonany raz w tygodniu przy pomocy roztworu oleju nośnikowego i mieszanki 5 kropli olejku petitgrain, 3 kropli olejku z drzewa różanego i 2 kropli olejku sandałowego.

Olejki na zwiększenie popędu seksualnego lub oziębłość seksualną
Znane afrodyzjaki wśród olejków eterycznych, które rozbudzają zmysły i zwiększają pożądanie, to olejek z kopru włoskiego, ylangowy, rozmarynowy, goździkowy, sandałowy, pieprzowy, imbirowy i różany.

Olejki na bezsenność
Przy kłopotach z zasypianiem zaleca się korzystanie z masażu relaksacyjnego wykonanego z dodatkiem olejku lawendowego, mandarynkowego, majerankowego, melisowego,  różanego lub olejku z rumianku rzymskiego.

Olejki na obniżoną odporność
Odporność poprawi masaż wykonywany codziennie przez 2 tygodnie z użyciem takich olejków, jak olejek goździkowy, cytrynowy lub rozmarynowy. Warto także sporządzić uodparniającą mieszankę do masażu: 2 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 krople olejku lawendowego i 1 kropla mięty pieprzowej.

Olejki na ból głowy i migreny
Ból głowy oraz migreny pomagają złagodzić olejki: lawendowy, rozmarynowy, majerankowy, eukaliptusowy, miętowy, z drzewa różanego lub melisowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl