Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Dostawa gratis od 180 zł
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kategorie blog

Yankee Candle

Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Ludzkość już tysiące lat temu nauczyła się wydobywać z roślin to, co w nich najcenniejsze w postaci olejków eterycznych. Stosuje się je w celu poprawienia stanu zdrowia i urody oraz utrzymania dobrego samopoczucia. Zobacz, jakie bogactwo kryją w sobie olejki i jak możesz wykorzystać je w domu.

Dział medycyny naturalnej, który zajmuje się właściwościami i zastosowaniem olejków pochodzenia roślinnego to aromaterapia. Historia aromaterapii sięga czasów starożytnych. Już ludzie pierwotni zaobserwowali lecznicze właściwości roślin, a wiedza ta była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj aromaterapia swą popularność zawdzięcza skuteczności, a współczesne badania potwierdzają m.in. antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości olejków eterycznych.

Aromaterapia okazuje się być skutecznym sposobem na rozwiązywanie wielu problemów zdrowotnych i dolegliwości będących wynikiem stresów. Bóle reumatyczne i mięśniowe, zaburzenia trawienne, zmiany skórne czy rozchwianie emocjonalne - wskazania do zastosowania olejków są bardzo szerokie. Odpowiednio dobrane olejki mogą przynieść ulgę zarówno fizyczną jak i psychiczną.

Pozyskiwanie i działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne pozyskuje się z drzew, krzewów i kwiatów rosnących w różnych zakątkach świata. Olejki eteryczne powstają poprzez destylację parową, wyciskanie lub ekstrakcję za pomocą rozpuszczalników. Poszczególne olejki różnią się składem chemicznym i właściwościami. Naturalne olejki zawierają m.in. terpeny, alkohole, fenole, aldehydy, ketony, laktony, kwasy i estry.

Olejki eteryczne wnikają do ludzkiego organizmu na różne sposoby. Dostają się do krwiobiegu poprzez skórę oraz płuca w procesie oddychania. Dzięki chemoreceptorom w śluzówce nosa, system nerwowy przekazuje informacje o obecności cząsteczek zapachowych w otoczeniu bezpośrednio do układu limbicznego. Ta część mózgu odpowiada za kontrolę emocji i podstawowych funkcji życiowych. Olejki w przeciwieństwie do leków syntetycznych nie odkładają się w organizmie, ale są wydalane.

Stosowanie olejków eterycznych

Stosowanie olejków w domu jest proste i bezpieczne przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności. Nie należy aplikować ich bezpośrednio na skórę ani doustnie, a przed użyciem warto wykonać test uczuleniowy. Nie wszystkie olejki nadają się dla kobiet w ciąży oraz osób z epilepsją, dlatego przed użyciem trzeba przeczytać ulotkę lub zasięgnąć rady specjalisty. Nigdy nie powinno się przekraczać zalecanej dawki, gdyż olejki eteryczne są bardzo mocno skondensowane.


Najpopularniejsze olejki eteryczne

 

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy ma najszersze zastosowanie spośród wszystkich olejków eterycznych. Ma właściwości relaksujące ciało i umysł. Działa odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Zwalcza trądzik i łuszczycę oraz przyspiesza gojenie oparzeń. Stymuluje porost włosów i zapobiega ich przetłuszczaniu. Działa przeciwbólowo i antydepresyjnie.

 

Olejek z drzewa herbacianego ma najmocniejsze ze wszystkich olejków eterycznych działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Pomaga zwalczać przeziębienie, katar, kaszel, a nawet grypę. Skuteczny w przypadku chorób gardła i dziąseł. Zalecany na trądzik, oparzenia, odmrożenia i opryszczki. Łagodzi skutki ukąszeń. Sprawdza się przy usuwaniu grzybicy stóp i dłoni. Przyspiesza regenerację organizmu i zapobiega zakażeniom.

 

Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy działa antyseptycznie, odprężająco i tonizująco. Poprawia nastrój, przeciwdziała depresji, obniża napięcie nerwowe i usuwa skurcze mięśni. Pozostawia świeży i przyjemny zapach w pomieszczeniach. Ze względu na słodki owocowy zapach stosowany jest w mieszankach dla dzieci.

 

  • Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy to jeden z najcenniejszych olejków w aromaterapii. Ułatwia proces myślenia i poprawia koncentrację. Pobudza krążenie krwi, stymuluje pracę serca i reguluje ciśnienie. Zalecany do inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Rozgrzewa i regeneruje. Pomaga przy zaburzeniach menstruacyjnych. Działa ściągająco i przeciwutleniająco. Sprawdzony dla każdego rodzaju skóry w każdym wieku. Przyspiesza redukcję cellulitu. Pobudza porost włosów. Jest afrodyzjakiem.

 

  • Olejek cedrowy

Olejek cedrowy

Olejek cedrowy jest silnym antyseptykiem. Zalecany jest przy infekcjach wirusowych i grzybiczych. Ma działanie moczopędne i pomaga wyleczyć zapalenie pęcherza. Stymuluje krążenie krwi i limfy, dzięki czemu pomaga zmniejszyć obrzęki. Ponadto olejek cedrowy przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej, dlatego znalazł swoje zastosowanie w zabiegach wyszczuplających i antycellulitowych.

 

  • Olejek sosnowy

Olejek sosnowy

Olejek sosnowy jest zalecany w infekcjach górnych dróg oddechowych i zatok ze względu na swe właściwości antyseptyczne. Działa pobudzająco i odświeżająco na zmęczony umysł. Łagodzi objawy wyczerpania nerwowego i nerwobóle. Ogranicza nadmierne wydzielanie potu i pobudza krążenie krwi. Łagodzi objawy reumatyzmu i artretyzmu. Działa wykrztuśnie, bakteriobójczo, dezynfekująco. Poprawia odporność.

 

>> Zobacz pełną ofertę olejków eterycznych w naszym sklepie <<

 

Zastosowanie olejków eterycznych

 

Aromatyzacja powietrza

Olejki eteryczne powszechnie używane są do aromatyzacji powietrza. W zależności od wielkości pomieszczenia, do miseczki kominka wlewa się wodę i 5 do 10 kropli olejku lub mieszanki olejków. Alternatywą do kominków są ozdobne potpourri z suszonych kwiatów, liści i owoców nasycone mieszanką olejków. Jednorazowo daje się 10-20 kropli. Potpourri utrzymuje zapach w powietrzu przez kilka dni. Olejek aromaterapeutyczny można także dodać do nawilżacza powietrza.

Inhalacje

Olejki eteryczne wykorzystywane są do inhalacji w przypadku leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Podcza klasycznej inhalacji należy dodać 5 kropli olejku lub odpowiedniej mieszanki do miski z wrzątkiem, nachylić się nad roztworem, okryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez 5 do 10 minut. Można także korzystać ze specjalnych inhalatorów dostępnych w aptekach. Uwaga! Wdychanie olejków eterycznych prosto z flakonika lub nasączonej chusteczki jest stosowane w ramach pierwszej pomocy, gdyż działa jak sole trzeźwiące. Jednak wdychanie zbyt wielu olejków za jednym razem może wywołać ból głowy.

Sauna aromaterapeutyczna

Właściwości terapeutyczne olejków eterycznych idealnie wydobywane są w saunie. 5 kropli olejku lub mieszanki należy wkropić do szklanki wody i niewielkimi porcjami wylewać na rozgrzane kamienie pieca saunowego. Wytwarza się wówczas znaczna ilość pary, która działa inhalująco i pomaga pozbyć się bakterii i wirusów z górnych dróg oddechowych. Podczas seansów saunowych wykorzystuje się najczęściej olejki eteryczne: miętowy, sosnowy, anyżowy oraz zapachy owocowe.

Kąpiel aromaterapeutyczna

Olejek eteryczny dolany do ciepłej, ale nie gorącej wody w wannie ma podwójne działanie terapeutyczne. Wchodzi w kontakt ze skórą i wnika do płuc podczas oddychania. Aby zażyć kąpieli aromaterapeutycznej, należy wlać do wanny 5 - 15 kropli olejku lub mieszanki, a następnie zanurzyć całe ciało. Kąpiel powinna trwać przynajmniej 15 do 30 minut. Płyn do kąpieli nie powinien się pienić i mieć intensywnego zapachu. Warto masować ciało zgarniając warstwę olejku z powierzchni wody, a po po kąpieli nie spłukiwać, a tylko delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem. Przy problemach skórnych na dłoniach lub stopach, zamiast pełnej kąpieli, można moczyć kończyny w misce z wodą wlewając 4-5 kropli olejku na około 10 litrów wody.

Kompresy

Gorące kompresy z aromaterapią stosuje się na bóle reumatyczne, artretyczne lub mięśniowe. Aby przygotować roztwór należy dać około 5 kropli olejku lub mieszanki na 100 ml (pół szklanki) gorącej wody. Następnie watę, gazę lub ręcznik nasączyć tym roztworem, wycisnąć nadmiar wody, przyłożyć w bolesnym miejscu na skórze i trzymać nawet do dwóch godzin. Kompres powinien być tak ciepły, jak da się wytrzymać. Dobrze jest okryć kompres folią lub kocykiem, aby utrzymał temperaturę. Przy bólach głowy, nadwyrężeniu ścięgien, stawów stosuje się kompresy z zimnej wody lub z lodem.

Płukanki

Płukanki stosuje się w przypadku problemów z gardłem i przy infekcjach w obrębie jamy ustnej. W tym celu należy dodać 3-4 krople olejku lub mieszanki olejków do 100 ml ciepłej wody w szklance i płukać gardło lub jamę ustną, a następnie wypluć roztwór.

Masaż aromaterapeutyczny

Masaż aromaterapeutyczny to zabieg głęboko relaksujący i regenerujący organizm. Polega na delikatnym głaskaniu i rozcieraniu skóry przy pomocy roztworu olejków zapachowych w olejach roślinnych. Najlepsze w tym celu są bezwonne oleje roślinne (na przykład z nasion winogron lub słodkich migdałów), do których można dodać pielęgnacyjne oleje kosmetyczne takie jak olej z awokado, jojoba czy olej z nasion wiesiołka. Do użytku domowego można jednak stosować wszystkie oleje jadalne (na przykład słonecznikowy). Ważne, aby były świeże i bez dodatku konserwantów. Wonne cząsteczki olejku eterycznego wnikają zarówno przez skórę, jak i drogi oddechowe, dzięki czemu efekt terapeutyczny trwa dłużej niż sam masaż.

Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw masażu całego ciała, warto wybrać się do gabinetu masażu. W domu można natomiast wykonać masaż częściowy czyli automasaż. Polega on na głaskaniu i nacieraniu przygotowanym roztworem olejów bolących mięśni i stawów w kierunku dosercowym. Na jeden zabieg wystarczy około 10 ml (jedna łyżka stołowa) oleju bazowego i 2-5 kropli olejku aromaterapeutycznego. Roztwór najlepiej zrobić bezpośrednio przed zabiegiem. Przy większej liczbie zabiegów w ciągu kilku dni można przygotować większą ilość roztworu dając około 15 do 30 kropli mieszaniny olejków na 50 ml oleju bazowego. Roztwór należy przechowywać w chłodnym miejscu w ciemnym, zamkniętym naczyniu. Nigdy nie wolno stosować samych olejków aromaterapeutycznych bezpośrednio na skórę.

Kosmetyki

Olejki eteryczne wykorzystywane są także to produkcji kosmetyków takich jak toniki, oliwki, szampony czy kremy. Aktywne składniki olejków przenikają do skóry właściwej i działają stymulująco na skórę i włosy. Kosmetyki aromaterapeutyczne wymagają jednak regularnego stosowania. Jednorazowe ich użycie nie przyniesie zauważalnych efektów.

 

Jakie olejki eteryczne wybrać i jak ich używać

Kupując olejki aromaterapeutyczne warto kierować się swoistym działaniem poszczególnych olejków. Odpowiednio skomponowane mieszanki olejków pomagają w leczeniu kilku schorzeń jednocześnie. Jednak dobór olejków eterycznych to kwestia bardzo indywidualna. Nigdy nie należy stosować olejków, których zapach nam nie odpowiada lub działa na nas drażniąco. Ważne też, aby olejki były naturalne, a nie syntetyczne i rozcieńczone.
W zależności od potrzeb zalecane są następujące olejki:

Olejki eteryczne na katar, kaszel, zatoki i inne infekcje górnych dróg oddechowych
Olejek anyżowy, sosnowy, tymiankowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego i manuka. Inhalacje z tych olejków pomagają usunąć katar czy kaszel oraz oczyścić drogi oddechowe i zatoki z zalegającej wydzieliny.

Olejki eteryczne na przeziębienie i przemarznięcie
Na przeziębienie lub przemarznięcie wskazane jest dodanie do kąpieli rozgrzewającej mieszanki olejków: 2 krople olejku cynamonowego z kory, 2 krople olejku imbirowego, 5 kropli olejku rozmarynowego i 1 kropla olejku mandarynkowego.

Olejki eteryczne o działaniu uspokajającym i relaksującym
Na stres i uczucie ciągłego napięcia dobrze jest zastosować aromaterapię w kominku zapachowym z olejków takich jak neroli, melisowy, różany, ylangowy lub bergamotowy.

Olejki eteryczne na rozdrażnienie i zmienność nastroju
Najlepsze efekty daje aromatyzacja powietrza olejkiem pomarańczowym, mandarynkowym, cyprysowym, sandałowym lub geraniowym. Wdychanie tej kompozycji pomaga ukoić nerwy i odzyskać równowagę emocjonalną.

Olejki eteryczne pobudzające i energetyzujące
Olejki znane ze swych pobudzających właściwości i zalecane przy apatii to olejki z mięty pieprzowej, rozmarynowy, tymiankowy, goździkowy, hyzopowy i geraniowy.

Olejki eteryczne na przygnębienie i depresję
Mieszanka olejków, które poprawiają nastrój i pomagają radzić sobie z depresją to 5 kropli olejku z drzewa różanego, 4 krople olejku bergamotowego, 1 kropla szałwii muszkatołowej.
Tak sporządzone mieszanki należy wlać do wody w kominku zapachowym i stosować dwa razy dziennie. Można też dodać co drugi dzień do wieczornej kąpieli. W przewlekłej depresji dobre efekty daje także masaż wykonany raz w tygodniu przy pomocy roztworu oleju nośnikowego i mieszanki 5 kropli olejku petitgrain, 3 krople olejku z drzewa różanego i 2 krople olejku sandałowego. Inne olejki o działaniu antydepresyjnym to olejek geraniowy, paczulowy i ylangowy.

Afrodyzjaki
Wśród olejków eterycznych, które rozbudzają zmysły i zwiększają popęd seksualny wyróżnić możemy olejek z kopru włoskiego, ylangowy, rozmarynowy, goździkowy, sandałowy, pieprzowy, imbirowy i różany. Najlepsze efekty daje aromaterapia w kominku zapachowym oraz masaż wykonany z dodatkiem tych olejków.

Olejki na bezsenność
Przy kłopotach z zasypianiem zaleca się stosowanie olejku lawendowego, rumianku rzymskiego, mandarynkowego, majerankowego, melisowego oraz różanego. Olejki te można stosować do aromatyzacji powietrza przed spoczynkiem oraz do wieczornej kąpieli.

Olejki na poprawę koncentracji i pamięci
Przy zaburzeniach koncentracji lub przy zmęczeniu umysłowym warto zastosować aromaterapię z olejku rozmarynowego, geraniowego, bazyliowego, z mięty pieprzowej lub z trawy cytrynowej. Nawanianie powietrza tą kompozycją w miejscu pracy umysłowej pomaga rozjaśnić umysł i łagodzi zmęczenie wysiłkiem intelektualnym. Na poprawę pamięci można także zastosować aromatyzację powietrza mieszanką skomponowaną z olejków geraniowego, lawendowy, rozmarynowego i cytrynowego - każdy po 2 krople.

Olejki na obniżenie odporności
Przy nawracających infekcjach należy wzmocnić organizm stosując codziennie przez dwa tygodnie inhalację z mieszanki: 2 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 krople olejku lawendowego i 1 kropla mięty pieprzowej. Odporność poprawi także olejek goździkowy, cytrynowy i rozmarynowy.

Olejki na ból głowy
Ból głowy oraz migreny pomoże złagodzić aromat olejku lawendowego, rozmarynowego, eukaliptusowego, miętowego, z drzewa różanego lub melisowego.

Olejki na cellulit
Olejek grapefruitowy, cyprysowy, geraniowy, jałowcowy, kminkowy i paczulowy - olejki te pobudzają krążenie i przeciwdziałają zatrzymywaniu wody w organizmie, dzięki czemu sprzyjają redukcji cellulitu. Należy przygotować olejek do masażu i 2 razy w tygodniu wykonywać zabieg z użyciem “szczotki” do masażu. W pozostałe dni zażywać kąpieli z dodatkiem tych olejków.


Najlepsze olejki do kominka zapachowego

  • zapachy kwiatowe - olejek różany, geraniowy, jaśminowy, bergamotkowy, lawendowy
  • poprawiające nastrój - olejek pomarańczowy, ylangowy, neroli, limetkowy, z drzewa różanego, goździkowy
  • dezynfekujące i odświeżające powietrze - olejek sosnowy, jodłowy, miętowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, lawendowy
  • pobudzające - olejek cytrynowy, grejpfrutowy, miętowy, rozmarynowy,
  • nastrojowe, zmysłowe - olejek mirrowy, piżmowy, paczulowy, sandałowy, ylangowy, różany

 

Kominki do olejków

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl