Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Dostawa gratis od 180 zł
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kategorie blog

Yankee Candle

Jak wybrać kominek zapachowy? Kominek do wosków a kominek do olejków

Jak wybrać kominek zapachowy? Kominek do wosków a kominek do olejków

Planujesz zakup kominka do aromatyzacji pomieszczenia? Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych kominków zapachowych. Wydawać by się mogło, że różnią się one jedynie kształtem i kolorem. My jednak sprawdziliśmy kominki zapachowe od strony praktycznej i porównaliśmy czym się różni kominek do wosków od kominka do olejków. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kupując kominek zapachowy.

Kupując kominek zapachowy warto zwrócić uwagę zarówno na jego praktyczne jak i estetyczne walory. W naszej ofercie prezentujemy bardzo szeroki wybór kominków dlatego, aby łatwiej było podjąć decyzję warto przed zakupem zadać sobie trzy pytania:

1. Do czego ma być przeznaczony kominek?
2. Kiedy będzie używany kominek?
3. Gdzie będzie używany kominek?

1. Do czego ma być przeznaczony kominek?

Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z olejkami eterycznymi, powinieneś wybrać typowy kominek do aromaterapii:

Kominek do olejków DUO 2Kominek do olejków dłońKominek do olejków czosnek

>> Zobacz pełną ofertę kominków do olejków <<

 

Jeśli natomiast Twoim celem jest aromatyzacja pomieszczenia za pomocą wosków zapachowych, zdecyduj się na kominek do wosków:

 

Kominek do wosków i olejków klasycznyKominek do wosków i olejków ażurowyKominek do wosków i olejków drewniany

Kominek do wosków i olejków kociołekKominek do wosków i olejków DUO 3Kominek do wosków i olejków Yankee Candle

 

>> Zobacz pełną ofertę kominków do wosków <<



Czym się różni kominek do wosków od kominka do olejków?

Wielkość i sposób użycia

Chociaż nie jest to regułą, już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że kominki używane do topienia wosków są zwykle większe od kominków do olejków zapachowych. Istotna jest pojemność miseczki, kominki do wosków mają pojemniejsze i szersze miseczki, aby pomieścić cały wkład woskowy, który po roztopieniu nieco zwiększa swoją objętość. Natomiast w przypadku olejków eterycznych wystarczy wlać do miseczki kilkadziesiąt mililitrów wody i wkropić zaledwie 5 -10 kropli olejku eterycznego, aby cieszyć się uwalnianym pod wpływem ciepła aromatem. W przypadku olejków eterycznych pojemniejsza miseczka też często jest zaletą, ponieważ nie trzeba wtedy zbyt często uzupełniać wody.

Ważnym parametrem jest również wysokość kominka, która wpływa na intensywność zapachu. Do wosków zwykle kominki są wyższe (przynajmniej 10 cm) aby wosk się nie przypalał oraz żeby zapach nie był zbyt intensywny, natomiast do olejków lepiej mogą się sprawdzać niższe kominki. Intensywność zapachu możemy regulować również np. długością knota podgrzewacza (tealighta).

Bezpieczeństwo i właściwości

Zarówno kominki do wosków, jak i kominki do olejków (jeśli nie są elektryczne), wymagają włożenia do środka zapalonego podgrzewacza (świeczki typu tealight). Aromatyzowanie powietrza w pomieszczeniu przy pomocy wosków jest jednak nieco bezpieczniejsze. Z czego to wynika? Otóż wosk po roztopieniu nie odparowuje całkowicie. Ulatniają się jedynie olejki zapachowe w nim zawarte, ale sama parafina zostaje w miseczce. Natomiast woda, w której rozpuszcza się olejek eteryczny, pod wpływem podgrzewania w końcu całkowicie wyparowuje. Może to spowodować pęknięcie rozgrzanego kominka. Dlatego należy pilnować kominka, aby w porę zgasić świeczkę lub dolać wody do miseczki. Jeśli jednak kupujesz kominek z zamiarem korzystania z leczniczej aromaterapii, to terapeutyczne działanie znajdziesz w wyłącznie w naturalnych olejkach eterycznych. Woski roztopione są wyłącznie dla przyjemności.

Czyszczenie kominka

Oczywiście kominek do wosków można używać także do podgrzewania olejków aromaterapeutycznych. Jednak ze względów praktycznych najlepiej wyposażyć się w dwa oddzielne kominki. Dlaczego? Ponieważ ciągłe czyszczenie kominka przed zamianą nośnika zapachowego może być bardzo uciążliwe. Aby roztopić wosk w kominku, w którym przed chwilą była woda z olejkiem, należy wylać wodę z olejkiem i dobrze osuszyć miseczkę . Natomiast, aby usunąć wosk przed skorzystaniem z olejku aromaterapeutycznego, trzeba najpierw wystudzić wosk, ochłodzić cały kominek, wyjąć wkład woskowy i dobrze wyczyścić miseczkę (nie wolno dolewać wody do wosku). Jest to dosyć czasochłonne, dlatego najlepiej mieć jeden kominek tylko do wosków, a drugi tylko do olejków.

>> Zobacz pełną ofertę kominków do wosków <<

>> Zobacz pełną ofertę kominków do olejków <<


2. Kiedy będzie używany kominek?

Wbrew pozorom pora dnia (a dokładniej ilość światła w otoczeniu) też ma znaczenie. Planujesz odpoczywać po pracy przy delikatnej muzyce i relaksującym zapachu lawendy lub melisy? A może marzysz o nastrojowym wieczorze we dwoje przy zmysłowych aromatach olejku piżmowego, paczulowego albo sandałowego. Idealnym uzupełnieniem tego klimatu będzie kominek ażurowy. Dzięki rozmaitym dziurkom i ozdobnym otworom w ściankach, po zapaleniu świeczki, w ciemności rzuca on na ścianę delikatne światełka.


Podobny, ale kolorowy efekt, da kominek witrażowy, który przypomina lampion. Kolorowe szkiełka nadają mu magiczny charakter, który po zapaleniu świeczki udzieli się całemu pomieszczeniu.

A może potrzebujesz w ciągu dnia pobudzających zapachów (np. olejku tymiankowego lub goździkowego) podczas pracy umysłowej? Albo chcesz odświeżyć zapach pomieszczenia po sprzątaniu aromatem świeżych cytrusów? Jeśli wiesz, że kominek częściej będzie używany w dzień, warto wybrać taki ze zdobieniami na powierzchni ścian kominka albo o nietypowym kształcie. Wówczas, oprócz funkcji praktycznych, będzie on stanowił piękną ozdobę pomieszczenia.


Nie bez znaczenia jest też pora roku. Do kupienia znajdziemy bowiem kominki kojarzące się np. z zimową choinką, płatkami śniegu, gorącym słońcem albo kwiatami kwitnącymi latem.


3. Gdzie będzie używany kominek?

Ostatnim kryterium jest miejsce, w którym kominek zapachowy ma być używany. Dom, biuro, SPA a może restauracja? Wiadomo, że kominek, ze względów czysto estetycznych, powinien być dopasowany do pomieszczenia, w którym będzie stał. Jeśli kominek pasuje a nie “gryzie się” z otoczeniem, łatwiej nam uzyskać nie tylko zewnętrzną ale i wewnętrzną harmonię.

Jeśli kominek ma być ozdobą SPA lub gabinetu masażu, powinien kojarzyć się z naturą, mieć stonowane kolory beżu, bieli, szarości czy zieleni i łagodne kształty. Kamień, drewno - to materiały, które sprawdzą się w tego typu obiektach.


Chcesz poprawić koncentrację w pracy i zamiast kolejnej kawy postanowiłeś skorzystać z pobudzających właściwości olejku z mięty pieprzowej lub rozmarynowego? A może chcesz po prostu przypomnieć sobie klimat wakacji przy pomocy wosku o zapachu bryzy morskiej i egzotycznych owoców? Potrzebujesz raczej prostego kominka, który nie będzie nikogo rozpraszał i wpasuje się w elegancki biurowy design.


Kominek ma być elementem wnętrza Twojego domu? Powinien zatem nie tylko pasować do charakteru i kolorystyki pomieszczenia (kuchnia, łazienka, salon), ale w jakiś sposób wyrażać Ciebie. Lubisz koty? Kwiaty? Jaskrawe kolory? Wolisz motywy orientalne czy kosmiczne? A może chcesz stworzyć w swoim domu przytulny sielankowy klimat? Tu możesz sobie pozwolić na największe urozmaicenie.


A może kominek zapachowy ma stać na każdym stoliku w restauracji, gdzie pary przychodzą na romantyczną kolację? Wówczas warto wykorzystać miłosny akcent na kominku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl