Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Sklep czasowo zawiesił działalność. Za niedogodności przepraszamy.
Dostawa gratis od 180 zł
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Kategorie blog

Yankee Candle

Jak używać wosków zapachowych?

Jak używać wosków zapachowych?

Wyobraź sobie dom wypełniony zapachem choinki… albo pomarańczy... albo słodkich ciasteczek. Po wejściu do takiego domu poprawia się nastrój i wracają miłe wspomnienia. Zapach to niewątpliwie jeden z elementów, które tworzą klimat. Woski zapachowe pozwalają często zmieniać aromat pomieszczenia i tworzyć własne kompozycje zapachowe. Wystarczy kilkanaście minut, aby wyczarować w swoim domu niepowtarzalny zapach! Zobacz, jak się to robi.

I. Co będzie potrzebne?

1. Woski zapachowe
2. Kominek do wosków
3. Małe świeczki bezzapachowe typu tealight
4. Zapałki lub zapalniczka

1. Woski zapachowe

Na rynku istnieje kilka wiodących marek wosków zapachowych wśród nich najpopularniejszą jest Yankee Candle. Wybór zapachów jest bardzo szeroki. Znajdziesz wśród nich zapachy owocowe, korzenne, kwiatowe i gotowe mieszanki zapachowe. Możesz także tworzyć własne kompozycje poprzez łączenie różnych wosków zapachowych ze sobą. Zapach uzyskuje się poprzez roztopienie wosku na kominku zapachowym. Wkłady woskowe roztaczają piękny aromat także bez podgrzewania, można je zatem stosować np. jako wkłady zapachowe do szafy.

2. Kominek do wosków

Istnieją specjalne kominki do topienia wosków. Różnią się one od tych do aromaterapii. Zwykle mają szerszą i płytszą miseczkę i są wyższe. Kominki Yankee Candle mają miseczki dostosowane do rozmiarów wosków tej samej firmy. Dzięki temu wosk po roztopieniu nie przeleje się poza kominek.

>> Dowiedz się jak wybrać kominek do wosków <<


3. Podgrzewacze

Podgrzewacze to małe bezzapachowe świeczki, które mieszczą się poniżej miseczki kominka. Znane też pod nazwą tealight.

4. Zapałki lub zapalniczka

II. Jak używać wosków zapachowych?

1. Zapal bezzapachowy tealight i umieść go w kominku centralnie pod miseczką.

2. Rozpakuj wosk z folii.

3. Ułam kawałek wosku i umieść go w miseczce.

Nie trzeba rozpuszczać naraz całego wkładu woskowego. Najważniejsze, żeby zawsze dopasować ilość wosku do wielkości miseczki. Jeśli masz dużą miseczkę (jak w kominkach Yankee Candle) , możesz umieścić na niej cały, niepołamany wkład. Jednak połamany rozpuści się szybciej. Jeśli chcesz stworzyć własną kompozycję zapachową, ułam po kawałku z dwóch lub trzech różnych wkładów i połóż na miseczce.

4. Poczekaj, aż wosk się rozpuści.

Zaledwie po kilku minutach pod wpływem ciepła wosk zacznie się roztapiać. Z upływem czasu stanie się on zupełnie płynny. Jest już bardzo gorący, podobnie jak sam kominek, dlatego uważaj, aby się nie oparzyć.

Jeden wkład woskowy może wydzielać zapach przez ok. 8 godzin podgrzewania. Nie musisz jednak podgrzewać wosku tak długo, aby cieszyć się zapachem w pomieszczeniu. Wystarczy, że podgrzejesz wosk pół godziny, a jego zapach będzie unosił się jeszcze przez kilka następnych godzin.

III. Jak odnowić zapach?

Wkłady woskowe są bardzo wydajne, ponieważ mogą być podgrzewane wielokrotnie. Nie roztapiaj całego wkładu od razu, ale połam wosk na mniejsze kawałki. Dosypuj do miseczki kominka kawałeczek, kiedy poczujesz, że aromat słabnie. Dzięki temu od nowa będziesz cieszyć się intensywnym aromatem, a zapachem utrzyma się w pomieszczeniu przez dłuższy czas (nawet 10 godzin po każdym roztopieniu). Niewykorzystaną część wkładu woskowego przechowuj najlepiej w woreczku strunowym w temperaturze pokojowej do następnego użycia.

Jeśli po roztopieniu wosku nie poczujesz aromatu, oznacza to, że zawarte w nim olejki zapachowe już wyparowały. Możesz wówczas wyrzucić zużyty wosk.

IV. Jak usunąć wosk z kominka?

Wosk, mimo długiego podgrzewania, nigdy nie wyparuje do końca. Ulatniają się jedynie zawarte w nim olejki. Co zatem zrobić, kiedy chcesz wyrzucić zużyty wosk lub wymienić zapach?

Całkowite usunięcie roztopionego wosku z miseczki, możliwe jest tylko wtedy, kiedy wosk z powrotem stężeje. Nie wylewaj ani nie zeskrobuj wosku z miseczki. Postępuj według następujących kroków:

1. Zdmuchnij świeczkę w kominku i poczekaj, aż wosk zastygnie.

2. Wstaw kominek z zastygniętym woskiem do lodówki lub zamrażalki na kilka minut. Pod wpływem niskiej temperatury parafina się zmniejszy swoją objętość a wosk niemalże sam oddzieli się od miseczki.

3. Teraz wystarczy tylko delikatnie go podważyć i gotowe. Wyjmij cały kawałek z miseczki kominka i schowaj w suche i chłodne miejsce.

4. Jeśli jednak zastygnięty wosk nie chce się “odkleić” od powierzchni miseczki, możesz umieścić na chwilę zapalony podgrzewacz pod miseczką. Chodzi o to, aby nieco podgrzać kominek, ale nie dopuścić do ponownego roztopienia wosku. Dzięki różnicy temperatur wyjęcie zastygniętego wosku powinno być łatwiejsze.

5. Na koniec przemyj miseczkę kominka ciepłą wodą i przetrzyj papierowym ręcznikiem, aby usunąć drobinki wosku, które na niej pozostały.

Innym sposobem może być obrysowanie i delikatne podważenie wosku wykałaczką.

V. Bezpieczeństwo palenia wosków zapachowych

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, pomimo długiego podgrzewania, w miseczce kominka zawsze pozostanie trochę wosku. Jest on bowiem nośnikiem dla zawartych we wkładzie olejków zapachowych, jednak sam nie wyparowuje. Właśnie dlatego stosowanie wosków do aromatyzowania pomieszczenia jest bezpieczniejsze od stosowania olejków eterycznych. Umieszczona w miseczce kominka woda, do której wlewamy olejek, stopniowo odparowuje. Jeśli w porę nie uzupełnimy wody lub nie zgasimy świeczki, nadmiernie rozgrzany kominek może pęknąć. Wosk natomiast pobiera ciepło zapobiegając uszkodzeniu kominka.

Uwaga!
Korzystając z kominków zapachowych zachowaj jednak szczególną ostrożność!

1. Nigdy nie dotykaj roztapianego wosku ani miseczki kominka w trakcie jej podgrzewania, aby się nie oparzyć.
2. Jeśli musisz przenieść rozgrzany kominek, zgaś świeczkę i chwyć kominek u podstawy przez rękawicę kuchenną lub sylikonową “łapkę”.
3. Trzymaj kominek w bezpiecznym miejscu z dala od dzieci i zwierząt.
4. Nigdy nie zostawiaj zapalonej świeczki bez nadzoru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl